Новий Рік - це новий сезон для нас садівників. Січень зазвичай не є найпродуктивнішим, але він неймовірно важливий, оскільки саме зараз ми закладаємо фундамент для врожаю в сезоні 2024. Саме в січні ми починаємо підбір насіння овочів, підготовку спорядження та закупівлю всього необхідного. Зрозуміло, що насправді інтенсивні роботи на ділянці почнуться не раніше березня, проте вже у січні можна та навіть потрібно віддати увагу висіванню деяких квітів з тривалим періодом вегетації для розсади. Отже, можна сміливо сказати, що сезон посіву розпочався!

Зима триває і погода є примхливою та нестабільною: можуть бути потужні морози та вітри, а в сонячні дні все тане і настає відлига. Важливо перевіряти стан молодих деревець та кущів, рекомендуємо струшувати сніг, який налип на гілочках, аби не поламати тонкі гілки під важкістю промерзлого снігу. Під стовбуровими колами сніг варто затримувати, для утеплення коріння рослин. Сніг виконує дві функції, які допомагають городнику: 1) Утеплює грядки 2) Навесні є чудовим джерелом вологи для рослин та ґрунту.

Не забувайте також піклуватися про вже зібраний врожай і заглядайте до сховища. Перебирайте іноді плоди, які на зберіганні, зіпсуті відразу викидайте, щоб не зіпсувати посадковий матеріал на весну. Якщо помічаєте сліди мишей та щурів, варто негайно з ними боротися, оскільки вони не лише псують ваш врожай в сховищі але і можуть нашкодити майбутньому врожаю в саду та на городі, оскільки вони підгризають коріння кущів та дерев, особливо зверніть увагу на це, якщо ви посадили багато молодих дерев.


До речі, важливо відзначити, що світловий день у січні не тільки збільшується кожен день, але і кількість сонячних днів, за статистикою, в середині зими є значно більшою, ніж у листопаді-грудні. Після різдвяних свят можна відважитися на висівання невеликої зелені на вікнах навіть без використання додаткового освітлення. Наш місячний календар садових та городніх робіт на січень 2024 року стане надійним порадником для визначення найкращих днів для посіву різних культур

Давайте пам'ятати, що ми маємо отримувати задоволення від роботи, а задоволення ми отримуємо коли нам все вдається. Тому заряджайте себе на вдалий сезон, прочитайте цей місячний посівний календар на січень 2024 та починайте активну підготовку разом з нами.

Місячний календар на січень 2024: сприятливі та несприятливі дні для роботи

Загалом січень - це місяць, коли ми доглядаємо за рослинами в теплиці, кімнатними рослинами та забезпечуємо себе насінням для посіву розсади. Радимо вам активно зайнятися городніми справами 2, 4, 14-20, 24-25 та 30 січня. Цими днями варто зосередитись на догляді за кімнатними рослинами та сіяти насіння на розсаду. Також варто підготувати мінеральні або органічні добрива, щоб мати їх в сезон і не перейматись.

Не варто працювати 1, 21, 22 та 23 січня. 1-го, бо ви заслуговуєте на хороший відпочинок, а в інші дні, тому що фази місяця не сприяють городнім роботам. Ці дні краще присвятіть увагу близьким та друзям. 

Далі ми розповімо про садово-городні роботи на кожен день

Місячний посівний календар на січень 2024 на кожен день

У перший місяць року основна активність садівника фокусується, в основному, на роботах у теплицях або підготовці до сезону. Сприятливі дні для висаджування рослин припадають на період зростання місяця. Також можна розпочинати посіви та висаджування рослин на підвіконнях, де створені відповідні умови для їхнього росту.

1 січня

День, коли деякі відпочивають, а інші вже зранку готові до нових досягнень. Загалом, це нейтральний день для садово-городніх робіт. Можна займатися підготовкою майбутньої грядки, перевіряти наявний інструментарій та планувати закупівлю насіння та добрив. Також варто не забувати про струшення снігу з гілок молодих дерев та кущів, щоб у випадку настання морозів гілочки не поламалися. Це час для визначення планів і підготовки до майбутніх робіт, складіть список насіння, а також займіться вивченням нових методів комбінування рослин в саду чи на городі, правильне розміщення допоможе вам отримати більший врожай.. А ще краще, відпочиньте в цей день і проведіть його з близькими та друзями.

2 січня

Сприятливий день для робіт у парнику та посіву насіння на розсаду багаторічних і однорічних квітів. В цей день також варто звернути увагу на догляд за кімнатними рослинами, оскільки в період свят, коли будинок повний гостей - чатос відкривають вікна і протяги можуть негативно вплинути на кімнатні рослини. Уважно придивіться до ознак захворювання рослин і прийміть заходи, щодо їх лікування. Якщо погода дозволяє, то варто білити дерева, аби у випадку настання морозів, щоб морози не нашкодили вашим деревам. Побілка дерев запобігає проникненню хвороботворчих мікроорганізмів до коріння рослини, а також виступає захистом від сонячного проміння, яке відбивається від снігу

3 січня

Нейтральний день, якщо маєте важливі справи, то краще зробіть їх. Але якщо ви все ж бажаєте попрацювати і вирощуєте рослини у парниках або на підвіконнях, то можна висівати на розсаду зелень, капусту, спаржу та ранні овочі. Якщо цей день теплий, то під час відлиги можна поливати хвойні, самшити та родендрони. Якщо морози потужні, то ці рослини могли втратити вологу через транспірацію, а нову вологу не здатні отримати з мерзлої зими. Але звеніть увагу на існтрукції, щоб не зашкодити цим рослинам.

4 січня

Сприятливий день для посіву значної кількості ранніх овочів, однорічних та багаторічних квітів на розсаду. В цей період можна провести посадку на розсаду петрушки, пекінської капусти, редиски, гороху і квасолі, використовуючи для цього теплицю або підвіконня. Також це хороший день для посадки ампельних і кучерявих квітів. В саду можна виконати обрізку дерев і роботи зі снігозатриманням. 

Якщо помічаєте шкідників на ваших кімнатних рослинах, наприклад ґрунтових комариків, то варто використати інсектициди для боротьби з ними, найкраще може підійти Актара. Це препарат дешевий та дуже дієвий, обробку реокмендуєм провести на вулиці або балконі, з дотриманням інструкцій, оскільки це хімічний препарат.

5-12 січня

Період нейтрального місяця для садівника. В ці дні рекомендується провести активний пошук та аналіз насіння овочів на сезон 2024. Виділіть час, аби визначити, які сорти чи гібриди найкраще підходять для вашої ґрунтово-кліматичної зони. Визначте, що  та коли краще висівати на розсаду використовуючи посівний календар на січень 2024. Замовте необхідні вам добрива, ЗЗР та насіння.

Якщо ви сієте власне насіння, перевірте його, чи воно не покрилось плісенню, переберіть насіння, аби мати високу схожість в цьому році.

Робота безпосередньо з рослинами може почекати. Якщо погода сприяє, то можете зайнятися вуличною роботою та підготувати снігозатримувальні матеріали та укриття для пристовбурних кіл.

13 січня

Рекомендуємо догляд за кімнатними рослинами. Полив та обприскування. Якщо ви помітили ознаки хвороб на кімнатних рослинах, то варто приділити цьому пильну увагу, щоб рослини стабільно перезимували і радували вас навесні. Також це сприятливий день для внесення мінеральних добрив для кімнатних рослин та боротьби зі шкідниками.

14-15 січня

Вдалі дні для висаджування баклажанів, огірків, томатів та капусти на розсаду в зимові парники. Ефективний період для посіву зелені в зимових парниках та вигонки на підвіконні. 
Якщо у вас вистачить часу, то також варто зайнятися висаджуванням квітів, замочуванням та заготівлею насіння. 
Підживлення мінеральними добривами рослин в теплицях чи кімнатних квітів, також буде хорошим вибором.

16-17 січня

Акцентуйте свою увагу на підживленні кімнатних рослин та боротьбі зі шкідниками. Не радимо обрізати, пересаджувати чи пасинкувати рослини. 
Розрихліть землю в парниках або на підвіконні. 17го січня можна зайнятися посівом пряної зелені на розсаду в теплиці та парники

18-20 січня

Найкращий період для обробки грунту та роботи з коринневими овочами. Також вдалим рішенням буде посів однорічних та багаторічних квітів на розсаду. 

21-23 січня

Займіться обрізкою фруктових дерев та кущів для їхньої правильної форми та збереження енергії на майбутній вегетаційний період. Відведіть час на планування майбутніх посівів, які культури вирощуватиму цього року на городі, де розташуєте їх на городі.

Перегляньте інформацію про нові сорти рослин та експериментальні методи догляду за ними. Замовте необхідне насіння.

24 січня

Можна провести наступні роботи: сіяти редиску, редьку, цибулю на зелень, капусту та спаржу; висівати зелень, перець, томати, огірки та баклажани; виконувати догляд за однорічними, дворічними та багаторічними квітами, включаючи цибулеві та бульбові;
Підготувати грунт до сезону.

24 січня 
Повний місяць, краще не чупати рослини. Варто зайнятися плануванням, або фінальним відпочинком перед початком сезону, оскільки посівний календар на лютий 2024 обіцяє багато роботи для городника.

26-29 січня

Нейтральний період, коли варто зайнятися плануванням роботи на подальший місяць. Передивіться каталог насіння овочів. Остаточно радимо визначитись із тим, що ви плануєте сіяти в цьому сезоні та замовити насіння. Радимо зупинитися на перевіренних виробниках з Голландії (Нідерландів), Японії чи Франції.
Варто також подбати про насіння перцю та насіння помідорів, для висадки на розсади наступного місяця

30 січня

В цей прекрасний день рекомендується провести посів розсади селери та цибулі-порей. Також можна розпочати посів редиски, редьки, капусти та спаржі. Забезпечте оптимальні умови для проростання насіння та дотримуйтеся встановлених рекомендацій для кожного виду рослин.

31 січня

Це квітковий день. Вдалим буде посів однорічних, дворічних та багаторічних квітів. Варто також провести ревізію цибулинних та бульбових квітів. Також це день є дуже ефективним для внесення органічних добрив.
 

Що та коли сіяти в січні 2024

Якщо ви вже обрали найбільш вдалі сорти та гібриди овочів, то скористайтеся таблицею. Якщо ви все ж хочете придбати насіння овочів з Голландії, Франції або Японії, то радимо скористатися нашим каталогом

Рослини Дати посіву
Редиска та редька 1-3, 6-7, 11, 24-26, 29-30 січня
Цибуля на зелень 1-3, 6-7, 11, 16-17, 19, 29-30 січня
Капуста, спаржа 1-3, 6-7, 16-17, 24-25, 29-30 січня
Зелень 6-7, 24-26 січня
Перець 6-7, 19, 24-26 січня
Томати 6-7, 19, 24-26 січня
Огірки 6-7, 19, 24-26 січня
Баклажани 6-7, 19, 24-26 січня
Однорічні квіти 4-5, 11, 31 січня
Дворічні та багаторічні квіти 4-5, 11, 31 січня
Цибулинні та бульбові квіти 4, 5, 11, 31 січня