З початком весни у дачників і садівників з'являється багато задач. Список справ, які потрібно виконати на городній ділянці у березні, досить великий. Це супер важливий місяць, коли закладається фундамент для майбутнього врожаю. Час висаджувати насіння на розсаду, садити молоді саджанці дерев, працювати в саду та готувати ґрунт для майбутніх посадок та посівів.

Місячний посівний календар на березень 2024 допомагає розпланувати працю на городній чи садовій ділянці. Вважається, що фази місяця впливають на ріст і врожайність рослин. Щоб успішно впоратися з городніми справами, слід користуватися місячним календарем.

Березень є особливо плідним місяцем для тих, хто любить працювати на ділянці. Якщо ви бажаєте отримати результат кращий ніж у сусідів і дивувати своїх друзів та родинну смачним врожаєм у новому сезоні. Отримайте максимум задоволення в цьому році від роботи на ділянці. Публікуємо посівний календар на березень, який допоможе визначити оптимальний час та культури для висадження на городі.

Розпочинаємо сезон? 3..2..1 - оголошуємо перший місяць весни початком плідного сезону саму для вас.

Сприятливі дні для посіву в березні 2024 року:

У березні для садівників та городників розпочинається такий довгоочікуванний період, все починає квітнути та оживати — потрібно встигнути висадити все, про все подбати, і нічого не забути! Тому так важливі поради про те, коли варто приділяти час розсаді та рослинам, а коли краще відпочити та підготувати те, на що забракло часу в лютому.

Сприятливі дні для посіву: 1, 2,  5-6, 9, 13-14, 17-19, 27-29 березня. 
Несприятливі дні посіву: 3-4, 7-8, 10, 15-16, 20-21, 25, 30-31 березня.
Нейтральні дні (можна проводити посів та пересадки за потреби): 11-12, 22-24, 26 березня

У період до 19 березня буде чудовий час для висадки томатів, перців, баклажанів, огірків, гарбузів, кабачків та патисонів, а також капусти.

А на початку та наприкінці місяця зверніть увагу на посадку квасолі, бобів, гороху, зелені, буряка, моркви та редиски.

Для успішного приживання всіх рослин на городі і отримання щедрого врожаю рекомендується планувати посівні роботи з урахуванням місячного календаря. Фази Місяця мають великий вплив на врожайність і здоров'я рослин, а гравітаційне тяжіння Місяця впливає на вологість ґрунту та зростання рослин.

Варто також подбати про боротьбу зі шкідниками та хвороби рослин. Ми створили готові набори догляду за рослинами з інструкціями

Кучерявість персика

Посівний календар на 2024 рік таблиця:

Якщо ваша мета - отримати потужний врожай, рекомендується дотримуватись дат посіву, які рекомендує календар городника. Посівний календар на березень в таблиці:

Рослини Сприятливі дні для посадки у березні 2024 року
Капуста пекінська та цвітна 5-6, 17-19, 27-29 березня
Редис 1-2, 13-14, 27-29 березня
Зелень 1-2, 13-114 березня
Морква 13-14, 17-19, 27-29 березня
Цибуля 1, 5-6, 13-14, 27-29 березня
Часник 1, 5-6, 13-14, 27-29 березня
Однорічні квіти 1-2, 13-14, 17-19, 27-28 березня
Дворічні та багаторічні квіти 1-2, 5, 17-19, 27-28 березня
Чагарники 5-6, 17-19, 27-28 березня
Плодові дерева 13-14, 17-19, 27-229 березня

7-8 та 15-16 березня 2024 року - вважаються несприятливими для будь-яких посадок. Будь ласка, врахуйте цю інформацію при плануванні будь-яких на ділянці чи при посівах.

Багато практик базуються на стародавніх традиціях та спостереженнях, які передаються з покоління в покоління, і місячний календар є нашим надбанням від предків. Важається, що під час певних фаз місяця земля вбирає вологу краще, що може бути корисним для рослин, особливо під час посіву насіння або пересадки рослин. Рослини мають внутрішні біологічні ритми, які синхронізуються з фазами місяця, що може впливати на їх зростання та розвиток. Під час повного та напівповного місяця - сила тяжіння місяця та сонця максимальна, що може стимулювати зростання рослин вгору, а в певних фазах місяця, таких як спадаючий місяць, цей вплив може негативно вплинути на розвиток рослин

Що посадити в березні у відкритий грунт:

Березень нестабільний місяць, якщо зважати на погоду, можливі різкі заморозки або ж дуже тепла чи волога погода. У відкритий ґрунт варто сіяти чи висаджувати лише ті овочі, які зможуть пережити нічні заморозки.
Наприклад дехто починає висаджувати на розсаду насіння культур та гібридів, яке є стійким до заморозків, наприклад капуста мегатон може витримувати температуру до -6°С, але це не дуже добре впливає на плоди, тому краще не поспішати

  1. Петрушка та кріп: Ці рослини проростають у ґрунтах різного типу. Висаджувати їх радимо, коли добова температура не спадає менше -4°С. Важливим є обирати добре освітлені місця на ділянці та садити сухе насіння на глибину до 3 см з міжрядковим інтервалом 15-20 см.

  2. Буряк: висадження буряка варто робити наприкінці місяця, як повітря прогріється до +10°С, як мінімум. Глибина посіву буряка має бути 10-15 см, а ширина міжряддя - 40 см.

  3. Редиска: варто не затягнути з посівом редиски, бо вона дасть добрий урожай тільки в тому випадку, якщо вегетаційний період припаде на короткий світловий день. Відстань між борознами - 15 см.

  4. Горох:  горох висаджуємо, коли середня добова температура має 6-8°С, але у випадку похолодання горох витримає заморозки до -5°С. Відстань між борознами - до 50 см.

  5. Морква: Ранні сорти чи гібриди моркви можна висаджувати у відкритий ґрунт вже у другій частині березня, разом з буряком. Відстань між рядами - 20 см. Наприклад раннім гібридом є морква абако

Враховуючи ці рекомендації та місячний календар посівний, ви зможете успішно висадити ці овочі у вашому саду чи городі у березні.

Які квіти посадити на розсаду у березні - таблиця

Назва квітів Ідеальний час висіву на розсаду в березні
Петунія Середина березня
Лобелія Середина березня
Бегонія Початок-середина березня
Астроцефея Середина березня
Сальвія Початок-середина березня
Нігелла Середина березня
Мальва Початок-середина березня
Вербена Початок березня
Волошка Початок березня
Гліцінія Початок-середина березня
Нарцис Початок березня
Гейхера Середина березня

Календар посадки плодових дерев та ягід

Для вдалого сезону та здорових рослин важливо сіяти розсади або ж висаджувтаи у вдалий для цього час згідно зфазами місяця. Рекомендуємо наступні дати:
 

Фрукт/Ягода Дати збирання
Груша, Айва 5, 6, 13-14,  27-29 березня
Суниця, Полуниця 1, 2, 13-14, 28, 29 березня
Яблуня 5-6, 13, 14, 28, 29 березня
Виноград 1-2, 5, 13, 14, 17-19, 27-29 березня
Абрикос, Вишня, Слива, Персик 5-6, 13-14, 27-29 березня
Малина, Ожина 1, 2, 13-14, 17-19, 28-29 березня
Черешня 13, 14, 19, 28-29 березня

Посівний календар березень 2024 по днях

Перелік робіт на городі та в саду на березень:

1 березня - можна розпочинати замочування насіння, якщо воно не оброблене, сіяти зелень у горщики. В саду розпочинається сезон заготівлі живців, можна починати обробку рослин фунгіцидами. У теплиці варто прополоти грядки та мульчувати ґрунт. Не рекомендується робити справи в саду, які можуть пошкодити коріння рослини чи обрізати гілля.
Обовязково необхідно задуматись над посівом насіння перцю. Перець досить довго сходить, потребує багато тепла та сонячного світла. В цілому це сприятливий день для будь-яких посівів.

2 березня - в ці дні роботи багато, рекомендуємо розпочати висадку в'юнкових та ампельних квітів. Якщо вирощуєте на підвіконні або готуєте розсаду для дачі - можна зайнятися посадкою часнику, цибулі, редьки чи зелені, але не рекомендуємо замочувати насіння в ці дні, краще почекати. На городі чи теплиці варто зайнятися ґрунтом його покращенням та підготовкою до сезону. Місяць в Скорпіоні тож варто звернути увагу на посів насіння баклажанів, розсаду яких висадити у відкритий ґрунт можна буде вже зовсім скоро - у травні.  В цей день рослини добре насичуються вологою та приймають підвищену стимуляцію з грунту.

3-4 березня - спадаючий місяць. Будь які посів чи пересадки будуть неефективними, але це чудовий час аби подбати про свій сад та зайнятися його підготовкою до сезону. Варто замислитись про першу обробку саду засобами захисту рослин.  Якщо температура понад 5 градусів за цельсієм, не вітряно і в цілому умови чудові - рекомендуємо провести обробку саду мідними препаратами, чудово підійде: мідний купорос або медян екстра. Взагалом радимо звернути особливу увагу на персики, черешню та яблуню, варто знати які шкідники та хвороби персика існують. Наприклад персики та абрикоси дуже часто хворють на кучерявість листя, тому ми рекомендуємо провести обробки мідьвмісними препаратами та використати готовий комплект, який допоможе перемогти кучерявість листків персика 

5-6 березня - прекрасні дні для посіву насіння овочів, особливо томатів на розсаду. Якщо маєте теплицю можна посадити там суницю чи полуницю.  Не варто проводити роботи, які можуть пошкодити коріння рослин, це може вплинути на їх довге відновлення. Підберіть добрив для покращення ґрунту, варто звернути увагу на препарати з мікроорганізмами. Ці дні є вдалими для поливу та пересадки рослин. 

7-8 березня - невдалі дні для посадок чи посівів, отже час проводити профілактичні роботи для боротьби зі шкідниками та хворобами. Можна зайнятися очисткою саду, оскільки в листі та траві може знаходитись велика кількість зимуючих шкідників. Також варто звернути увагу та подумати про те, як будете обробляти сад весною. Рекомендуємо використовувати готові набори, наприклад комплект, який допоможе побороти кучерявість персикаВ багатьох областях України садівники вже починають проводити обрізку винограду, якщо сумніваєтесь чи варто робити обрізку варто провести не великий тест: зрізати пагін, якщо сік йде - зачекайте до осені, якщо соку немає - сміливо продовжуйте роботу.

9 березня - сприятливий день для посіву, варто поквапитис з посівом розсади баклажанів та перців. Рекомендуємо обирати стійкі до вірусних хвороб гібриди, аби мати менше клопоту. Цей день є чудовим для підживлення вже висіяної розсади, можна використовувати органічні добрива для підживлення коріння, також зараз в тренді торф'яні таблетки, якщо ви лише збираєтесь висаджувати розсаду. Торф'яні таблетки полегшують роботу з розсадою, схожість збільшується практично до 100%, але навіть без них у вас все вийде, просто приділіть достатньо уваги!

10 березня - не варто займатися посадками та посівом. Зверніть увагу на посаджені рослини, підживіть розсаду. Також варто зайнятися обрізкою хворих гілок на деревах або очистити крону.  

11-12 березня - нейтральні дні, варто працювати, якщо ви не встигли висіяти розсаду до цього. Велику частину квітів також можна висаджувати на розсаду. Варто подбати про ґрунт для цього сезону, часто ми забуваємо відновлювати родючість і надмірно експлуатуємо грунт, особливо куринним пометом, який містить багато хімікатів. Намагайтесь підживлювати грунт органічними добривами та використовувати перегній великої рогатої худоби.

13-14 березня - особливо врожайні дні. Сійти та садіть абсолютно все. Особливо зверніть увагу на посадку багаторічних квітів, в березні часто висівають на розсаду насіння салату, щоб вже в короткий термін мати свіжий врожай на салати для всії родини.  Пікірування розсади чи замочування насіння заборонене. Варто приділити максимальну увагу удобренню та розпушенню грунту. Також підготуйте живці для посадки. 

15-16 березня - погані дні для посадок та посівів. Варто відкласти роботу до врожайних днів. Однак, це вдалі дні для боротьби зі шкідниками в саду та в грунті. Також не забувайте і про кімнатні рослини, оскільки зараз особливо активно зявлються шкідники орхідей.  Від поливу та підживленян рослин також варто утриматись, але знищувати бур'яни та готувати грунт до сезону - якраз самий час.

17-19 березня - ультрародючі дні, на які ви чекали. Можна садити та сіяти все, ранні овочі на городі чи нову розсаду. Усе що посадите в ці дні матиме високу схожіть та легко приживеться без стресу для вас та рослин. Варто також посадити зелень, цибулю чи часник, також вдалим вибором буде насіння моркви, селера в березні сіється для отримання коренів і варто це зробити саме ротягом цих 3-х днів, якщо ви сієте селеру на зелень, то можете поки не поспішати. Садіть будь-які чагарники: малину, виноград, смородину, агрус.

20-21 березня - несприятливі дні для посіву, посадок та пересадок, краще відкласти справи. Наближається сезон гербіцидів, якщо ви ще не маєте препаратів на сезон краще подбайте про це зараз. Також в ці дні варто утриматись від підживлення та поливу рослин. Варто звернути увагу на профілактичну обробку дерев від шкідників та хвороб. Наприклад можна обробити яблуню, шкідники та хвороби яблуні можуть бути знищені завдяки готовим наборам на нашому сайті

22-24 березня - нейтральні дні.  Не рекомендуємо сіяти овочеві культури, але якщо ви пілкуєтесь про клумбу чи присадибну ділянку та маєте план посадити чагарники, кущі або ж висіяти квіти - то це непогані дні для цього. Хороші дні для підживлення чагарників та самшиту добривами.

25 березня - посівний календар городника радить відкласти роботу в цей день. Це день повного місяця. забудьте про роботу з рослинами. Відпочиньте, заплануйте посіви та посадки на сезон з урахуванням сівозмін та вдалих культур для сусідства. В ці дні варто провести аналіз добрив, які плануєте вносити та підібрати обприскувачі, якщо у вас немає.Радимо обрати насіння, яке хочете посіяти, наприклад огірок кібрія або огірок амур

26 березня - нейтральний день. Якщо бажаєте, можна удобрити та підживити вже посаджені рослини або дерева. Можна висаджувати декоративні рослини та квіти.

27-29 березня - Оптимальні дні, навіть фантастичні для посадки квітів та фруктових дерев, а також розсади помідорів. В кінці березня починаємо висджувати насіння редиски для літнього врожаю у відкритий грунт, якщо погода дозволяє і немає ризиків перепадів температури. Дозволено прополювати грядки, прорідити саджанці, замочити насіння, проростити картоплю. Рекомендовано обробляти рослини фунгіцидами, але не рекомендується застосовувати мінеральні добрива. Також важливо уникати пересаджування рослин - це може не сприяти їх приживанню на новому місці.

30-31 березня - посадку та пересадку рослин робити не рекомендовно, але дерева та чагарники варто обробляти від шкідників. Займіться обрізкою деерв та квітів, аби отримати більше плодів та пишне цвітіння весною. Якщо маєте на ділянці троянди, час подбати про їх захист, наприклад від чорної плямистості троянди. Полив не варто проводити в ці дні та зачекати на більш спрятливі.

Також, з думкою про майбутнє, рекомендуємо звернути увагу на яскраву новинку цього сезону - гербіцид пантера  - тепер достпний в дрібній фасовці, який класно діє проти злакових бурянів, пирію, лисохвосту та інших