Листопад – місяць динамічної підготовки до зими. Сіємо озимі, садимо фруктові дерева, копаємо поля, мульчуємо. В останній місяць осені вкрийте на зиму маломорозостійкі рослини і зберіть листя для компосту. В цілому цей місяць не особливо проблемний для городників, але дуже відповідальний – від цього залежить, як рослини переживуть зиму. 

Місяць сильно впливає на ріст рослин  і врожайність. Рослини по-різному реагують на догляд в залежності від фаз місяця і часу доби. Місячний посівний календар на листопад 2023 року дає відповіді на питання: які дні в листопаді вважаються придатними для посіву і посадки, а коли краще уникати робіт в саду і городі Масу. 

Календар посіву — це інструмент, який допомагає визначити найкращі дні для різноманітних садових робіт у листопаді. Календарні дати посіву базуються на астрономічних фазах місяця, планетних впливах та інших факторах. Загальний посівний календар на листопад виглядає наступним чином: 

Посівний календар на листопад 2023: 

1-2, 6-7, 15-17, 20-21, 25-27 листопада: сприятливі дні для посадки плодових дерев і кущів.  

3-5, 8-14, 18-19, 22-24, 28-30 листопада: сприятливі дні для обрізки гілок і догляду за рослинами. Такі роботи, як посів і пересадка рослин, обрізка дерев, догляд за газонами і деревами, робота з грунтом в саду, як правило, можна проводити в будь-який зручний день. 

Ось кілька порад щодо посадки в листопаді: 

1 листопада – пора роботи в саду. Ми рекомендуємо вам зробити наступне: 

Очистіть і збережіть пізні культури, такі як гарбуз, гарбуз, картопля та інші зрілі коренеплоди. Доглядайте за мангольдом, цибулею, селерою та петрушкою, щоб вони продовжували рости вдома як зелені рослини протягом зими. Розпушіть і замульчуйте грунт, щоб зберегти родючість, готуючись до зими. Висаджуйте квіти з довгими  кучерявими стеблами, наприклад, багаторічники або розгалужені грядки. На зиму забезпечує укриття  троянд і клематисів  від морозів. Обрізайте сухі гілки, знімайте хвору кору з дерев, біліть стовбури і захищайте свій сад від шкідників. Пересаджувати не рекомендується, так як до зими рослина готується до періоду спокою.

2-4 листопада – дуже плідні дні, коли ви можете: 

Посадити в теплицю озиму цибулю і часник, посіяти шпинат і петрушку, висадити овочі. Це вдалий час для посадки багаторічних квітів і  посіву озимих однорічників. Коли настане тепло, ви можете почати садити фруктові дерева у своєму саду. Не рекомендується збирати врожай на тривале зберігання або обприскувати рослини отрутохімікатами.

 5-6 листопада – ці дні вважаються низькопродуктивними, тому ми рекомендуємо вам зробити наступне: 

Підготовка до зими здійснюється перекопуванням, удобренням і мульчуванням грунту. Викопайте цибулини квітів для подальшого зберігання. Троянди і цибулини можна вкривати на зиму. Брати участь у санітарній обрізці дерев і кущів та мульчуванні малини.  Не рекомендується садити, поливати і підгодовувати рослину.

7-9 листопада - сприятливі дні для: 

На підвіконні або в теплиці можна посадити овочі та салат. Підготовка до зими проводиться перекопуванням, розпушуванням і мульчуванням грунту. Перевертайте кущі і квіти.  Це вдалий час для посадки озимих культур і багаторічних квітів. У саду можна зрізати дерева, щоб було світліше, покосити газон, підстригти зелену огорожу. 

10-11 листопада – сприятливі дні  для наступних завдань: 

Сіють під зиму моркву, селеру, овочі та буряк. Виганяти рослини в зелень. Допускається рясний полив і добрива, але не можна обприскувати рослини отрутохімікатами.  На клумбі є відповідні дні для посадки  квітів і їх перезимівлі. У південних регіонах можна садити фруктові дерева.

З 12 по 14 листопада -  період молодика, в який не рекомендується працювати з рослинами. 

15-16 листопада - можна виконувати наступні роботи: 

Посадка озимої цибулі та часнику.  Прибирання коренеплодів для подальшого зберігання.  Перекопування, розпушування та мульчування грунту.  На клумбі можна садити в`юнкі квіти та квіти в горщиках, а також викопувати цибулини для зберігання.  В саду варто виконати обрізку сухих і хворих гілок, мульчування пристовбурних кіл та укриття на зиму молодих саджанців.  Не рекомендується підгодовувати і білити рослини. 

17-18 листопада - ці дні підходять для таких робіт: 

Посів на вигонку шпинату, петрушки та буряка.  Проріджування проростків, прополка та прищіпка рослин.  Внесення добрив.  Можна поливати рослини, обрізати виноград і полуницю, а також обробляти озимі культури від хвороб і шкідників.  На клумбах можна висаджувати багаторічні та цибулинні квіти, а дерева та кущі в саду обов’язково обрізати  (рани швидко заживають). Не пошкоджуйте коріння рослини.

19-20 листопада – посів та посадка більшості сільськогосподарських культур, підживлення та полив рослин не рекомендується. Ви можете прополювати і розпушувати землю, мульчувати овочі, які перезимували на городі, викопувати і зберігати цибулини квітів. У саду можна зрізати хворі або сухі гілки, видалити сухі плоди з дерев, згрібти листя для компосту.

21 і 22 листопада – дуже плідні дні, коли можна: 

Посійте овочі в теплиці або на підвіконні, а озимі посадіть на городі. Відмовтеся від салату, цибулі та мангольда замість овочів. 
У саду білять дерева і видаляють хвору кору. Підживлення і полив дозволені, але повинні бути дуже щадними. Не рекомендується обрізка або хімічна обробка рослин. 

23-24 листопада – час  мульчування грядок з багаторічними квітами та озимими культурами. На зиму можна вкривати  троянди, шипшина, гортензії, виноград і молоді деревця. В саду проводиться обрізка і побілка. Не рекомендується виконувати посіви і посадки більшості культур, пересадку рослин, укорінення і полив, підгодівлю. 

25-26 листопада - це дні повного місяця, тому робота з рослинами не проводиться.  

29-30 листопада - ці дні також є родючими і підходять для виконання наступних робіт: 

Садити озимі культури і сіяти будь-які рослини в теплиці і на підвіконні.  Мульчувати зимуючі в грунті культури.  Поливати і підгодовувати органічними добривами. У саду білять і захищають на зиму теплолюбні дерева. Не рекомендується обприскувати рослини отрутохімікатами. Виконуючи ці рекомендації в правильні дні листопада, ви зможете оптимально доглядати за  городом і садом і забезпечити правильний розвиток рослин в період підготовки до зими.